Több magyar játékos lesz az NB I-ben - nagy pénz jár érte

2014.12.11 13:12

A következő szezontól tovább nőhet a hazai játékosok aránya az NB I-es meccseken. Úgy tudjuk, hogy már a leendő idénytől bevezetésre kerülhet a 6+5 szabály, amelyet a szövetség nemrégiben célként fogalmazott meg, a FIFA iránymutatásai alapján, így minden bajnokin több lenne a magyarok száma a légiósoknál. Értesüléseink szerint a televíziós pénzek elosztásánál figyelembe veszik majd az arányokat, de az úgynevezett "szerencsejáték-pénzből" is támogatják majd a minél kevesebb légiós bevetését. Az idei szezonban a fiatalok szerepeltetését már honorálják, több mint 600 millió kerül így kiosztásra.

A szövetség már jelezte, hogy a következő időszakban az MLSZ vezetése olyan döntést kíván hozni, amelynek köszönhetően az akadémiák teljesítményének javulása mellett drasztikusan nőhet a magyar nevelésű fiatalok szerepeltetése a pályákon, de ezen felül a pályán lévő hazai nevelésű játékosok arányát is növelni kívánja a szövetség legalább a FIFA által már évekkel ezelőtt megcélzott 6+5-ös szabályra, ami azt jelenti, hogy kevesebb lenne a légiós a csapatokban.

Úgy tudjuk, hogy már a következő bajnoki idénytől bevezetésre kerülhet mindez. Az MLSZ korábban sem csinált titkot abból, hogy keresni fogja azokat a további eszközöket, amelyek ösztönzik a hazai, MLSZ nevelésű játékosok minél nagyobb számú szerepeltetését.

Lefordítva ez annyit jelent, hogy a szövetség pénzzel motiválhatja azt, ha valaki ennek eleget tesz, a televíziós pénzek elosztásánál figyelembe vehetik azt, ki mennyire támaszkodik a magyar nevelésű labdarúgókra. Hosszabb ideje van szó arról, hogy a tévés pénzek mellett az ún. szerencsejáték-pénzre is alapozhatnának a klubok a jövőben, és ennek az elosztását szintén jelentősen befolyásolhatja majd az, ki mennyire támaszkodik a magyar labdarúgók bevetésére.

Érdekesség egyébként, hogy jelenleg sem rossz a helyzet ezen a téren, sok klub már most megfelelne a 6+5-ös kritériumnak. Egyfajta mintaként mindegyik csapatnak az utolsó két bajnokiját vettük alapul: nos, a 16-ból 12-nél mindkét találkozón volt legalább hat magyar játékos a kezdőcsapatban, további kettőnél (Videoton és KTE) a két alkalomból egyszer ez megvalósult. Két klubnál volt mindkét esetben több a külföldi, mint a hazai: az FTC-nél és a Pápánál, de ott is egy hazai játékossal volt csupán kevesebb a pályán a “kelleténél”.

A hazai nevelésű játékosok és a légiósok száma az NB I-es klubokban az utolsó két bajnoki találkozók alapján:

Dunaújváros: 11+0 és 11+0
MTK: 10+1 és 10+1
Paks: 10+1 és 10+1
Haladás: 9+2 és 10+1
Puskás Akadémia: 9+2 és 9+2
Nyíregyháza: 9+2 és 9+2
PMFC: 9+2 és 8+3
DVTK: 7+4 és 7+4
Újpest: 6+5 és 6+5
DVSC: 6+5 és 6+5
Győri ETO: 6+5 és 6+5
Bp. Honvéd: 6+5 és 6+5
Videoton: 5+6 és 6+5
KTE: 6+5 és 5+6
FTC: 5+6 és 5+6
Pápa: 5+6 és 5+6

A fiatal játékosaik szerepeltetését már idén is ösztönzi az MLSZ: az egyesületeknek juttatott pénzek kifizetésénél már idén is differenciálással ösztönzik erre a klubokat. Idén több mint 600 millió forint kerül így kiosztásra, de egy klub legfeljebb 60 milliót kaphat ily módon. A hivatalos tájékoztatás szerint a szövetség minden hatáskörébe tartozó forrás elosztásánál a forrás egy jelentős hányadát a felnőtt csapatban játszó hazai nevelésű fiatal játékosok szerepeltetését ösztönözve osztja ki.

A klubok keretében is alighanem lényegesen kevesebb lehet a légiós a következő évadtól, hiszen a 2015/15-os idénytől 25 fős keret esetén már 12 főnek kell MLSZ nevelésű labdarúgónak kell lennie, szemben az idei 8-al. Ez azt is jelentheti, hogy nagyobb harc lehet majd az átigazolási piacon a hazai labdarúgókért, míg a légiósok közül kevésbé marasztalják azokat, akik nem férnének be egyértelműen a kezdőcsapatba.

MLSZ-nevelésű (azaz hazai nevelésű) egyébként az a labdarúgó, aki magyar állampolgárságú, vagy aki 15–21 éves kora között egy vagy több MLSZ-tag sportszervezetben legalább három évet egyben vagy megszakításokkal igazolt játékos volt. A három év az MLSZ-tag sportszervezetben játszott első és utolsó hivatalos mérkőzése közötti időszakot alapul véve számítandó.